Bertelsen.pl / Wiedza / Artykuły, poradniki i ciekawostki /

FB Bertelsen

Pięć szyb Lotus'a


Cztery lata temu duńska firma LOTUS Heating Systems AS zaprezentowała swój pierwszy model pieca kominkowego o nazwie PRIO z komorą paleniska, która była przeszklona z trzech stron. W zasadzie nie była to żadna nowość ... przecież na rynku od dawna były sprzedawane kominki z szybami z trzech stron paleniska. Ale na uwagę zasługuje tu fakt, że taki produkt pojawił się z duńskiej fabryki! Cóż w tym jest takiego dziwnego – zapytają niektórzy z Państwa? Otóż duże przeszklenie komory paleniska powoduje, że wewnątrz kominka bardzo szybko spada temperatura i utrzymanie w palenisku temperatury około 600-700 st C niezbędnej dla całkowitego spalania drewna i tym samym poprawnej pracy kominka jest niezwykle uciążliwe i wymaga spalania dużych ilości drewna aby dostarczyć odpowiednio dużo energii a jak wiadomo Duńczycy są bardzo praktyczni i oszczędni toteż kominek w Danii nie może być „utylizatorem do drewna”. Więc czemu LOTUS wyprodukował kominek z trzema szybami ?! Otóż piec LOTUS'a posiada pięć szyb a nie trzy. Boczne przeszklenia zostały tak skonstruowane jak przeszklenia w oknach ... są one po prostu podwójne! Dzięki temu komora paleniska nie traci tak szybko energii i spalanie odbywa się tak jak w prawdziwym duńskim kominku : ekonomicznie, ekologicznie i efektywnie.

Piec ten posiada moc nominalną 6kW (minimalna 3kW, maksymalna 8kW). Mimo bardzo efektownego i stonowanego wyglądu nie zyskał on zbytniej przychylności międzynarodowych gremiów nagradzających tego typu wyroby różnymi laurami ale mimo wszystko warto tutaj powiedzieć o nim i jego następcy kilka słów. Obecnie mamy 7 wersji modelu PRIO. Najpopularniejszym jest PRIO 2S – piec z szybkami bocznymi obłożony dodatkowo steatytem.Piec ten waży 226 kg i dzięki wykończeniu steatytem wspaniale kumuluje ciepło i oddaje je przez wiele godzin po ustaniu palenia. Na uwagę zasługuje również model wiszący PRIO 4, który wspaniale nadaje się do nowoczesnego wnętrza o niebanalnym wystroju.


Jednym z ciekawszych rozwiązań jest wersja PRIO na „nóżce”. Ten model ma wielu wielbicieli ale jego awangardowa konstrukcja wyzwala wiele obaw i wątpliwości. Nie ma jednak co ukrywać jest to chyba jedna z ciekawszych form kominka i czasami dziwić może dlaczego ten model do dzisiaj nie otrzymał żadnej cennej nagrody za design.

Bardzo ważnym aspektem tej prezentacji jest fakt, że piec kominkowy PRIO spełnia wszelkie wymogi dla uzyskania „NORDISK MILJOMAERKNING” (znak białego łabędzia) świadczący o doskonałym procesie spalania i minimalnej emisji spalin do środowiska, dzięki czemu ten produkt dołączył do elitarnego grona kominków posiadających ten certyfikat – a nie ma ich wiele. Dość istotnym faktem jest, że wszystkie modele posiadają zamkniętą komorę spalania z możliwością doprowadzenia powietrza zewnętrznego do paleniska bezpośrednio z zewnątrz. Wszystkie modele PRIO mogą mieć górny lub tylny wylot spalin. Ma to znaczenie dla tych, którzy nie przepadają za rurą wychodzącą od góry z pieca. Piec ten nie jest bardzo duży ale jego 6kW mocy nominalnej i 8kW mocy maksymalnej wystarczą w zupełności aby ogrzać dobrze zaizolowany dom o powierzchni 150m2. Rok temu LOTUS zaprezentował kolejny model pieca kominkowego z szybami po trzech stronach. Był to model LIVA, nieco mniejszy i posiadający więcej odmian. O tym piecyku napiszemy już niebawem.